Karavanla Kış Kampı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında karavanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için sekiz ipucu ve püf noktasını sizler için bir araya getirdik.

Airstream ile seyahat etmek ülkenin ilham veren, sizi zorlayan ve gözlerinizi yeni deneyimlere açmanıza yardımcı olan bölgelerini görme fırsatı verir. Ancak birçok insan bahar ve yaz aylarından sonra Airstream’lerini park alanına çekmeyi tercih ediyor. Şundan eminiz ki karavanınızla bir kış kampı yapmak, gerçekleştireceğiniz en heyecanlı ve tatmin edici maceralar arasında yerini alacaktır.

Kilometrelerce uzanan bozulmamış kar örtüleri, nefes kesici karla kaplı dağ zirveleri, buzla kaplı ağaçlar, doğanın oyun alanında eğlenen vahşi yaşam; kartpostal mükemmelliğindeki görüntülerden oluşan bir panorama…

Seyahat karavanınızı kışın vahşi doğasına götürmeden önce, bir kış macerası planlamak hakkında bilmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. Seyahat karavanınızı kışa hazır hale getirmekten temel eşyaları paketlemeye kadar, doğru hazırlığı yaparsanız karavanla kış kampı yapmak büyüleyici olabilir.

Kış kampı tamamen sıcakta ve güvende kalmakla ilgilidir. İşte sizi ve gümüş merminizi donmaktan korumak için bilmeniz gereken bazı şeyler.

1. Airstreaminizi Giydirin

Dışarısı soğuk olduğunda fazladan kat kat giyinirsiniz. Airstreaminizi soğukta dışarı çıkarıyorsanız, onun da kat kat giyinmesi gerekir.

Pencere ve Kapı Contalarını Kontrol Edin

Pencere ve kapılarınızdaki contaların birinci sınıf durumda olduğundan emin olmak özellikle önemlidir. Dondurucu soğuklarda kırık contalardan kaynaklanan hava akımlarının üstesinden gelmek zor olacaktır. Tüm contalarınızı kontrol ettikten sonra, yalıtım perdeleri ile başka bir koruma katmanı ekleyin.

Karavanınızın Zeminini Isıtın

Zeminler de ekstra korumaya ihtiyaç duyan bir diğer alandır. Kolayca yıkanabilen kalın kilimler, ayaklarınızın altında soğuğa karşı başka bir savunma katmanı sağlayacaktır.

Kış kampı maceralarınız için uzun bir süre yollarda olacaksanız, cereyanı dışarıda ve sıcak havayı içeride tutmaya yardımcı olmak için bir dizi AirSkirts’e yatırım yapmak isteyebilirsiniz. AirSkirts, Airstream’inizin altındaki alanı yalıtmak ve donmuş ekipman potansiyeline karşı korumak için patentli bir çözümdür. AirSkirts ayrıca tavan penceresi izolatörleri gibi karavanınıza ek yalıtım sağlayabilecek çeşitli aksesuarlar da üretmektedir.

Unutmayın: Karavanınız sıcaksa siz de sıcak olursunuz.

2. Isıyı Pompalayın

Sensörlü bir sıcaklık göstergesi koşulları takip etmenize yardımcı olacaktır. Römorkunuzu ısıtmak için propan kullanmak bariz bir çözüm gibi görünebilir, ancak dondurucu soğuklarla uğraşırken yakıtı hızla tüketirsiniz.

Uzay Isıtıcıları

Uzay ısıtıcıları havanın soğuğunu almanın mükemmel bir yoludur. Elbette bu ısıtıcılarda ekstra dikkatli olmanız gerekir. Asla gözetimsiz bırakmayın veya yangın tehlikesine neden olabilecek eşyaların çok yakınında bırakmayın. Bunları üreticinin spesifikasyonlarına göre kullanın ve karavanınızın elektrik sistemine aşırı yüklenmeyin.

Propan Tankları

Karavanınızı sıcak tutmak muhtemelen iki ısı kaynağının kombinasyonunu gerektirecektir. Seyahatleriniz için fazladan propan tankı bulundurmanız yeterli yedek güce sahip olmanızı sağlayacaktır.

Isı için propan kullanmak, karbon monoksitin karavanınızda birikmesini önlemek için önlemler almanız gerektiği anlamına gelir. Karavanınızın çatı havalandırma delikleri vardır ancak kışın kullanmak için bunları hava koşullarından koruyacak bazı kılıflara yatırım yapmak gerekmektedir. Karbon monoksit detektörlerinizin çalıştığından ve pillerinin yeni olduğundan emin olmak da önemli bir noktadır.

3. Boruları Koruyun

Borularınızın donmasını önlemek için karavanınızı sıcak tutmak çok önemlidir, ancak alabileceğiniz başka önlemler de vardır.

Dolaplarınızı açık tutmak ve karavandaki sıcak havanın boruların etrafında dolaşmasına izin vermek, boruların donmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bir başka seçenek de boruları yalıtım bandıyla sarmaktır. Çok fazla kış kampı gezisi yapacağınızı düşünüyorsanız, ısıtmalı bir hortuma yatırım yapmak büyük olasılıkla en iyi seçeneğiniz olacaktır.

 

4. Ekstra Temel Malzemeleri Paketleyin

Kış maceralarınız için karavanınızda sakladığınızdan emin olmak isteyeceğiniz ve yılın diğer zamanlarında ihtiyaç duymayacağınız birkaç şey var.

Kar küreğinizi unutmayın. Muhtemelen kış kampı yaparken araba yolunu küremeyeceksiniz ancak yine de bir küreğe ihtiyacınız olabilir.

Karanlıkta propan tanklarınızı değiştirmek zorunda kalırsanız bir lamba yararlı olacaktır. Bir el feneri tutmak işi neredeyse imkânsız hale getirecektir.

Tabii ki lastik zincirlerini de unutmayalım…

Hava nasıl olursa olsun, gerekli yiyecek ve suyu bulundurmak her zaman iyi bir fikirdir, ancak dışarıda olduğunuzda stoklanmış bir kileriniz olması şarttır. Kar altında kaldığınızda sizi idare edecek, rafta saklanabilen ve bozulmayan ürünler, kış harikalar diyarının tadını çıkarırken içinizin rahat olmasını sağlayacaktır. Yanınıza sarınmak için sıcak bir yün battaniye almayı da unutmayın.

5. Zor Durumlar İçin Hazırlıklı Olun

Birkaç şeyi aklınızda tutmanız kış kampı planlarınızın başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Dondurucu soğuklarda ve buzlu koşullarda, tesviye krikolarınız donarak yere yapışabilir. Kriko ile zemin arasında bir tahta blok kullanmak, macera zamanı geldiğinde sizi durduracak hiçbir şey olmamasını sağlayacaktır. Unutmayın, plastik soğuk havalarda kırılgan hale gelir.

Tüm plastik bileşenler kış sıcaklıklarında kırılgan hale gelmeye yatkın olacaktır. Bunları kullanırken ekstra özen gösterin. Güneşten faydalanın. Mümkünse karavanınızı güneşli bir alana park edin. UV ışınları gümüş merminizin ısınmasına yardımcı olacaktır.

6. Dikkate Alınması Gereken Önlemler

Donabilecek tek şey borularınız değildir. Tatlı su tanklarınız da buz tutarak boşaltılmalarını imkânsız hale getirebilir.

Birçok kış kampçısı depoları boşaltır ve Airstream’in banyo ve duşunu kullanmaktan vazgeçer. Yanlarında şişelenmiş su taşırlar ve çoğu birinci sınıf olan kamp tesislerinde duş alırlar.

Bir başka seçenek de bir depo ısıtıcısı satın almaktır. Kış kampçılığını sevdiğinize karar verirseniz, bir depo ısıtıcısı yatırıma değecektir.

7. Önceden Planlayın

Kontrol listenizdeki tüm maddeleri tamamladığınızda ve yola çıkmaya hazır olduğunuzda, hava durumunu iki kez kontrol edin. Hangi koşullarda yola çıkacağınızı bilmek ve hava durumunu takip etmek, hangi rotaları izleyeceğiniz ve yolları nasıl kullanacağınız konusunda önemli kararlar vermenizi sağlayacaktır.

Koşulları kontrol ettikten sonra esnek olun. Umduğunuz kadar yol kat edemeyebilirsiniz ya da bulunduğunuz yerde fazladan bir gece geçirebilirsiniz ancak bu, doğa koşullarına göğüs germekten daha iyi olabilir. Benzin deponuzu dolu tutun.

8. Kendinizi Hava Koşullarından Koruyun

Derler ki uygun kıyafetleriniz varsa kötü hava yoktur. Doğru kıyafet seçimi ile doğa ananın tadını her yerde çıkarabilirsiniz.

Nemi cildinizden uzaklaştıracak bir taban katmanı seçmek, vücut ısınızı düzenlemek için önemlidir. Ardından sizi sıcak tutacak ikinci bir polar veya yün katmanı ekleyin. Son olarak su geçirmez dış katmanlar giyin.

Parmaklarınızı, ayaklarınızı ve kulaklarınızı unutmayın. Dayanıklı iş eldivenleri, hortumları veya tankları takıp çıkarmak gibi römorkunuzun dışındaki işlevleri yerine getirmek için parmaklarınızı kullanmanızı sağlayacaktır. Su geçirmez botlar bir zorunluluktur ve tabii ki ısının başınızdan dışarı çıkmasını önleyecek bir şapka şarttır.

Bir kış kampı gezisi planlıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken pek çok şey vardır. Sizi güneşli yaz gökyüzünün altında bir anda geziye çıkaran gezgin ruhunuzun, kış koşullarında da yolculuğa ve maceraya çağırması muhtemeldir. Sizin için oluşturduğumuz ipuçlarını takip ederek hazırlıklarınızı yapabilir, büyülü bir yolculuğun tadını rahatça çıkarabilirsiniz.