Airstream hakkında en sık sorulan soruların yanıtlarını burada bulabilirsiniz.

İstanbul ve Ankara showroomlarımızda modellerimizi görebilirsiniz.

Amerikan Airstream modelleri tamamen ABD pazarı için geliştirilmiştir ve Avrupa’dakilerden önemli ölçüde farklı olan teknik ve yasal gerekliliklere uygundur. Farklılıklar için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

 

 

ABD Modelleri

Avrupa Modelleri

Dış Genişlik

23 fitten uzun, çok geniş ve Avrupa’da tescil edilemez

Maksimum 2,55 metre genişlik

Çeki Demiri Ağırlığı

220 KG ile 500 KG arası

Maksimum 150 KG

Elektrik

110 Volt

230 Volt

Frenler

Elektrik

Mekanik

Isıtma

Klima aracılığıyla hava üfleyici ısıtma veya ısı pompası

Radyatörlü su taşıyan merkezi ısıtma

Kullanılmış bir Airstream ayrıca yüksek değer koruması nedeniyle büyük bir yatırımı temsil eder ve bu nedenle dikkatli bir şekilde planlanmalıdır. Genel olarak, Airstream Avrupa modelleri, aşağı yukarı profesyonel olarak Avrupa standartlarına dönüştürülmüş ithal ABD modellerinden daha iyi değer koruması sunar.

Toplam Ağırlık – Yüksüz Ağırlık – Yük – Etkin Ağırlık

Aracın etkin yüksüz ağırlığını tartarak kontrol edin ve izin verilen toplam ağırlık ile karşılaştırın. Ne yazık ki, arkaya balast takılması nedeniyle yüksüz ağırlık tarifinden önemli ölçüde daha ağır olan ve hatta bazen izin verilen toplam ağırlığı aşan araçları defalarca kullanırlarken görüyoruz. Bir römorkun olası taşıma kapasitesi, tartılan yüksüz ağırlık ile izin verilen brüt ağırlık arasındaki farktır. Etkin ağırlık ve yüklü durumdaki çeki demiri yükü, römorku çekici aracınızla çekmenize izin verilip verilmeyeceği konusunda belirleyicidir.

Bir Airstream karavanıyla, konu enerji temini ve tatlı su temini olduğunda temelde kendi kendinize yeterlisiniz. Kamp alanlarından bağımsız olabilmek için bu önemli bir ön koşuldur.

Aracınızı açıkça yasaklanmayan (kamp yapmaya uygun ve izinli ) herhangi bir yere park edebilirsiniz. Ancak özel bir işaretle izin verilmiş olsa bile sanılanın aksine kaldırıma park etmek yasaktır. Çünkü bir Airstream çekici aracın brüt araç ağırlığı genellikle 2,8 tonun üzerindedir. Park ederken diğer yol kullanıcılarına da saygı göstermeli ve kimseyi gereğinden fazla engellememelisiniz. Daha sonra trafiğin sıkışmasına neden olan dar bir yolda park etmek, huzurlu bir gece geçirmenize engel olabilir.

Bu durumda, karavanların park etmesi açıkça yasaklanmadığı sürece, geceyi umumi karavan kamp alanlarında ayrıca izine tabii umuma açık otoparklarda endişe duymadan geçirebilirsiniz.

Airstream içindeki tuvalet, mutfak gibi imkanları park ederken tereddüt etmeden kullanabilseniz de izinsiz kamp yapıldığından şüphelenmemek için tenteyi açmaktan, kamp mobilyası kullanmaktan ve destekleri indirmekten kaçınmalısınız.

Wally Byam Uluslararası Karavan Kulübü

1955 yılında kurulan Wally Byam Uluslararası Karavan Kulübü, yıllar boyunca birçok Airstream sahibinin hayatına değer kattı. Kulüp bugün hala Airstream marka kurucusu Wally Byam’ın ruhuyla yönetiliyor ve 6000’den fazla üyesi var. Kulüp, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve şimdi de Avrupa’da bölgeler ve bölgesel birimler halinde organize edilmiştir. Tüm kulüpler WBCCI kurallarına uyar ancak kendi tüzükleri, anayasaları, seçilmiş kurulları ve üyelik ücretleri vardır.

Avrupa’da giderek artan sayıda Airstream sahibi nedeniyle, Wally Byam Uluslararası Karavan Kulübü’nün bir Avrupa biriminin kurulması ihtiyaç haline gelmişti. WBCCI Europe, tüm Avrupa’da hızla artan üye sayısı ile WBCCI’nin en genç birimidir ve Temmuz 2015’te kurulmuştur.

Airstream Ailesine Katılın

Yeni ürün tanıtımları, model güncellemeleri, videolar, bloglar ve daha fazlasını içeren Airstream aylık bültenlerine kaydolun.