İlham Verici Bir Figür: Helen Byam Schwamborn

Bu ay Airstream tarihinin ilham verici bir figürünü onurlandırıyoruz: Wally Byam’ın kuzeni ve Wally Byam Karavan Kulübü’nün organizatörü Helen Byam Schwamborn.

Helen Byam Schwamborn 8 Ağustos 1904’te Baker City, Oregon’da doğdu. Büyürken kuzeni Wally’yi tanıyordu ancak 1931 yılında Helen ve kocası Henry Schwamborn Kaliforniya’ya taşındığında ikili çok daha yakınlaştı. Wally o sırada Los Angeles’ta yaşıyordu ve çifte etrafı gezdirmeyi ve iyi hissetmelerini sağlamayı kendine görev edindi. Wally ve eşi Marion sık sık Helen ve Henry ile kamp yapmaya giderlerdi.

Helen ilk günlerden itibaren Wally’nin Airstream’i geliştirmesine yakından tanık oldu. Wally kuzeninin organizasyon becerilerinden ve insanlarla olan ilişkilerinden sık sık etkilenirdi, bu nedenle 1955 Doğu Kanada Karavanı Turu’na liderlik etmesini istedi. Helen, oğlu Dale “Pee Wee” Schwamborn ile birlikte hayatının macerasını yaşamak üzere Kanada’ya gitti; ilk kez bir kamyon kullanacak, bir Airstream çekecek ve bir karavana liderlik edecekti.

Wally ayrıca Helen’den Doğu Kanada Karavan Turu sırasında Airstream sahipleriyle birlikte çalışarak bir Airstream kulübü kurmasını istedi. Birkaç Airstream sahibi, karavancılık sırasında geliştirdikleri yakın dostlukları sürdürmek için bir kulüp kurmak istediklerini ifade etmişti. Helen 23 Temmuz 1955’te kulübün tüzüğünü hazırlamak üzere Anayasa Komitesi ile bir araya geldi ve 3 Ağustos 1955’te Kentville, Nova Scotia’da Wally Byam Karavan Kulübü kuruldu.

Wally'nin eşi Marion (üstte) ve Helen Byam Schwamborn'un Del Mar, CA'da bir Airstream Torpedo'da kamp yaptıkları 1930'lara ait bir fotoğraf. Helen Byam Schwamborn'un mirasının izniyle.

Wally ve Stella Byam, 1956 Avrupa Karavan Turu için keşif ve ön hazırlıklar yapmak üzere Montreal, Kanada’dan Avrupa’ya doğru yola çıktılar. Helen Byam Schwamborn, karavanları organize etmek ve yönetmek, ayrıca Doğu Kanada Karavan Turu sırasında Airstream sahipleri tarafından yeni kurulan Wally Byam Karavan Kulübü’nü organize etmek ve yönetmek için Airstream’e katıldı.

Helen, yeni görevinde karavanların planlanmasından; Wally Byam Karavan Kulübü’nün yönetiminden, The Caravanner gazetesinin yazarlığı ve editörlüğünden ve Airstream’in Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktan sorumluydu.

İlk kulüp merkezi Helen’in Bakersfield, Kaliforniya’daki evinde kuruldu. Dünya çapında karavan turları organize etmek için yorulmadan çalıştı. Günün hangi saati olursa olsun, her zaman bir soruyu yanıtlamaya veya bir sorunu çözmeye hazırdı. Airstream’in Yaşam Tarzı Departmanının da gelişmesini sağlayan şey Helen’in kulübe olan bağlılığı ve Airstreamcilere olan gerçek sevgisiydi.

Helen'in 1958 Airstream Bayi Toplantısı sırasında Wally Byam Karavan Kulübü hakkında yaptığı sunum. Helen Byam Schwamborn'un mirasının izniyle.
Helen Byam Schwamborn'un mirasının izniyle.

Helen, Wally’nin sağ kolu ve güvenilir sırdaşıydı. Onun fikirlerine, iş ahlakına ve Airstream’e olan bağlılığına büyük hayranlık duyuyordu. Uygun bir şekilde, Wally Byam’ın karavan numarası 1, Helen’inki ise 2 idi.

Helen 1955’ten, 1979’da 75 yaşında emekli olana kadar Airstream’de çalıştı. Emekli olduktan sonra bile Helen’in kulübe ve seyahat macerasına olan sevgisi devam etti. Kulübün birçok üyesiyle yazışmalarını sürdürdü. Çin, Avustralya, Sovyetler Birliği ve ötesine kendi seyahatlerine çıktı.

Wally ve eşi Stella, 1955 Kanada Karavan Turu'nda Helen ile birlikte Wally'nin doğum gününü kutlarken.
Helen, 1956 Avrupa Karavanı sırasında topladığı bayraklarla birlikte Airstream'inin içinde. Helen Byam Schwamborn'un mirasının izniyle.

Helen 22 Temmuz 2004 tarihinde vefat etti ve ilginçtir ki Wally Byam da 22 Temmuz 1962 tarihinde vefat etti. Helen, Airstream sahiplerinin hayatlarını diğer Airstreamcilerle paylaşabilecekleri bir dünya yarattı. Bugün Helen’in ilham verdiği maceracıların oluşturduğu güçlü topluluk, onun emeklerinin mirası olan Airstream’in özgür ruhunu geleceğe taşıyor.