Hollywood’da
Airstream

Airstream, yıllar boyunca filmlerde ve televizyonda arka plan dekoru, hatta en önemli sahnelerde ana setin bir parçası olarak sayısız kez yer aldı. Takvimler 2022 yılını gösterdiğinde Airstream’in Hollywood yolculuğu, yer aldığı üç farklı filmin yılın en iyi filmlerine aday gösterilmesiyle zirve noktasına ulaştı. Şimdi gelin bu yolculuğa hızlı bir bakış atalım.

Airstream 1950’lerde filmlerde ve televizyonda, Lucille Ball ve Dezi Arnaz’ın “full-timing” olmanın verdiği hareket özgürlüğünü deneyimleyen bir çifti canlandırdığı 1954 yapımı sevilen film The Long, Long Trailer ve 1959-1960 yapımı, dünyayı dolaşan bir inşaat ekibini anlatan The Troubleshooters gibi bir dizi programlarla yer almaya başladı.

 

“Gümüş kurşun” 2022’yi tamamladığımızda beyaz perdede parlak bir yılı geride bıraktı. Top Gun: Tom Cruise’un canlandırdığı ikonik karakter Maverick’in bir grup Top Gun mezununu eğitmek üzere geri dönmesini konu alan Maverick; Steven Spielberg’in yönettiği, Sammy Fabelman adlı genç bir adamın sarsıcı bir aile sırrını keşfetmesini konu alan ve filmlerin gücünün gerçeği görmemize nasıl yardımcı olduğunu irdeleyen bir ergenlik draması olan Fabelmans; ve Elvis Presley’in hayatını konu alan ve Austin Butler’ın başrolünde oynadığı, büyük beğeni toplayan biyografik film Elvis gibi yılın en iyi film adaylarından üçünde yer aldı.

Airstream’in filmografisine baktığımızda geçtiğimiz yılın bu üç başarılı filmi dışında her türden sayısız filmin olduğunu görüyoruz. Çok fazla ayrıntıya girmeden, “gümüş rengi” bir anlığına görebileceğiniz filmlerin bir listesini burada bulabilirsiniz:

 

Aksiyon, Komedi, Dram ve Romantik

A California Christmas – Romantik komedi türündeki film, eski bir Airstream’de yaşayan ve çiftlik çalışanı gibi davranan bir karakteri konu ediyor.

A Perfect World – 1993 yapımı bu suç dramasında eski bir Airstream, bir tür komuta merkezi olarak kullanılıyor.

Armageddon – Astronotları fırlatma rampasına taşıyan Airstream karavanlarını gösteren 1998 yapımı bir bilim kurgu/aksiyon filmi.

Astronaut Farmer – 2006 yapımı bir bilim kurgu/drama filmidir. Ahırında bir roket gemisi inşa eden ve görev kontrolünü eski bir Airstream’in içinde yapan küçük bir kasaba çiftçisini anlatıyor.

Charlie’s Angels – 2000 yapımı film versiyonunda karakterler bir film stüdyosu arazisinde bir Airstream’de yaşamaktadır.

Lara Croft: Tomb Raider – Video oyunu serisinden uyarlanan 2001 yapımı bu aksiyon/macera filminde eski bir Airstream yer alıyor.

Mars Attacks! – Tim Burton’ın yönettiği 1996 yapımı bu bilim kurgu/komedi, galaksiler arası bir uzay savaşında Airstreams’i de içeriyor.

S1m0ne – Bir Hollywood setinde birkaç Airstream’in sergilendiği 2002 yapımı bir bilim kurgu komedisi.

The Accountant – Ben Affleck ve Anna Kendrick’in başrollerini paylaştığı 2016 yapımı bu aksiyon/gerilim filminde bir Airstream PanAmerica da yer alıyor.

What’s Eating Gilbert Grape – Çok fazla bilgi vermeden, genç Johnny Depp’in oynadığı 1993 yapımı bu filmde birkaç Airstream yer alıyor.

Wall Street: Money Never Sleeps – Michael Douglas ve Shia Laboeuf’un başrollerini paylaştığı 2010 yapımı filmde bir Airstream PanAmerica da yer alıyor.

Aile

Bolt – 2008 yapımı bu animasyon filminde bir film platosundaki Airstream’ler yer alıyor.

Air Bud: Seventh Inning Fetch – 2002 yapımı bu iyi hissettiren filmde bir Airstream görebilirsiniz.

Jurassic World – Serinin 2015’teki devam filminde Chris Pratt tarafından canlandırılan Owen Grady karakterinin eski bir Airstream ile bir bungalovda yaşadığını görüyoruz.

Jurassic World: Fallen Kingdom – 2018 yapımı filmde, Owen Grady bir kez daha bir Airstream’in gururlu sahibidir.

Pee Wee’s Big Adventure – 1985 yapımı bu filmde karakter Pee Wee Herman bir rodeoyu ziyaret ettiğinde, bir kovboy karavan parkında bir Airstream ile karşılaşır.

Snow Dogs – Cuba Gooding Jr’ın başrolünde oynadığı 2002 yapımı Disney filminde Alaska’daki bir arazide eski bir Airstream yer alıyor.

Korku

Eight Legged Freaks – David Arquette’in başrolünde oynadığı 2002 yapımı bu korku filminde bir Airstream’e kısa bir bakış atılır.

The Hills Have Eyes 2 – Bu korku filminin 2006 versiyonunda çölde mahsur kalmış eski bir Airstream yer alıyor.

Motorhome Massacre- 2005 yapımı bu korku filminde bir Airstream Argosy yoğun bir şekilde yer alıyor.

Beyazperde dışında küçük ekranlarda da bir Airstream görmeyi umuyorsanız, kesinlikle pek çok seçeneğiniz var. Yakın zamanda, popüler Netflix dizisi Virgin River’da bir Airstream pek çok sahnede görüldü. Yıllar boyunca Airstream’ler aşağıdakiler de dahil olmak üzere farklı şovlarda yer aldı: NCIS, M*A*S*H, My Name Is Earl, Grey’s Anatomy, CSI: Miami ve Food Network ve HGTV’deki çeşitli programlarda.

Tom Hanks, Lenny Kravitz, Luke Grimes, Reba McEntire gibi ünlüler arasında popüler olan Airstream’lerin aynı zamanda Hollywood ekranlarında da uzun süredir popüler olması şaşırtıcı değil. Ancak kesin olan bir şey var ki ister Hollywood ekranında ister telefonunuzun galerisinde olsun, hiçbir şey bir Airstream’in kendi görüntüsü kadar macera vadedemez.