ALUMINATION: Amerikan İkonu Hakkında Bağımsız Bir Belgesel

Film yapımcısı Eric Bricker’ın altı yıllık projesi olan ALUMINATION; Airstream topluluğu, şirketin tarihi mirası ve kurucusu Wally Byam hakkında bağımsız bir belgesel filmdir. Filmi silinmiş sahneler ve bonus özelliklerle birlikte Vimeo üzerinden kiralayabilir, satın alabilir ve Airstream’e yapılan bu inanılmaz övgüyü evinizde izleyebilirsiniz.

 

Dünyaca ünlü B-52 müzik grubunun vokalistlerinden Kate Pierson tarafından seslendirilen ALUMINATION, Airstream’in kurucusu Wally Byam’ın ruhunu yansıtan ilgi çekici, uzun metrajlı bir belgesel olarak karşımıza çıkıyor. Film, Wally’nin vizyonunu; ikonik Amerikan markasının ve tutkulu Airstream topluluğunun bir asırlık yenilikçi ve maceracı ruhunu yakalıyor. Daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntülerinden günümüzün ateşli hayranlarıyla yapılan röportajlara kadar ALUMINATION, Amerikan inovasyonuna ve seyahat keyfine derin bir dalış niteliği taşıyor.

Yönetmenliğini ve yapımcılığını film yapımcısı Eric Bricker’ın üstlendiği ALUMINATION, çığır açan bir tasarımın, hayat değiştiren yolculukların ve tutkulu bir direncin özgün hikâyesini anlatıyor.

“Nihayetinde, Wally Byam sadece seyahat için bir araç yaratmadı; yaşamak için bir platform yarattı.”

Wally Byam köpeği Chica ile birlikte 1957 Palm Springs Airstream Rallisi’nde.

Bricker, ilk çıkışını yaptığı ödüllü belgesel VISUAL ACOUSTICS: THE MODERNISM of JULIUS SHULMAN adlı, ünlü fotoğrafçı Julius Shulman’ın hayatını ve çalışmalarını konu alan belgesel filmle biliniyor.

ALUMINATION, Eric için yaklaşık on yıllık bir çalışmanın doruk noktasıdır. Bricker bu belgesel için Amerika’yı baştan başa dolaşarak Airstream kullanıcılarıyla röportajlar yaptı; topluluk içinde yeni dostluklar kurdu. Airstream dünyasının geçmişini ve bu gününü anlamak için daha önce daha önce hiç görülmemiş arşiv görüntülerini inceledi.

Bricker, “Wally’nin ruhu her Airstream seyahat karavanında somutlaşıyor ve onu kullanan her kişi tarafından harekete geçiriliyor,” diye belirtiyor. “O sadece bir şirket yaratmakla kalmadı, aynı zamanda maceraya atılanlar için sonsuz gençlik sağlayan sihirli bir iksir formüle etti.”

Proje, filmin yapımcısı Lisa Hughes’un 2013 yılının mayıs ayında Eric’i telefonla arayıp bir fikir vermesiyle başladı: “Airstream üzerine bir belgesele ne dersin?” Tabii ki Eric bu teklifi anında kabul etti. Hughes’un tasarım açısından fikri, belgeselin VISUAL ACOUSTICS’in mükemmel bir devamı olacağı yönündeydi. İkili anlaştıktan sonra Airstream Başkanı ve CEO’su Bob Wheeler ile bir konferans görüşmesi yaparak arayışlarına başladılar ve Temmuz 2013 sonunda Airstream’in Jackson Center, Ohio’daki merkezinde çekimlere başladılar.

Bob Wheeler ve Airstream CMO’su Mollie Hansen, ALUMINATION ekibine Wally’nin kuzeni Dale “Pee Wee” Schwamborn ve Airstream Life yayıncısı ve editörü Rich Luhr ile temasa geçmelerini tavsiye etti. Hughes ve Bricker, yaptıkları araştırma gezileri sayesinde kendilerini hakkında hiçbir şey bilmedikleri bir hikâyenin tam ortasında buldular: Airstream hayranlarının tutkulu topluluğu… Pee Wee ile yaptıkları sohbette efsanevi bir tarihi ortaya çıkardılar ve Luhr ile buluşmalarında bu maceranın modern seyrini keşfettiler.

Bricker, “Topluluk da seyahat karavanları kadar olağanüstü” diyor ve ekliyor: “Herhangi bir yerde böylesine anında kabul görme duygusunu hissetmek oldukça nadirdir.”

ALUMINATION’dan (2021) fotoğraf kareleri

1963-1964 Dünya Turu Karavanı

Bricker, geçmişleri ne olursa olsun Airstreamcilerin farklılıkları eriten ortak bir tutkuyu paylaştıklarını keşfetti.

“Herkes heyecan, macera, dostluk ve eğlence peşinde birlikte neler yapabileceklerine odaklanıyor,” diye belirtiyor.

Bricker ve Hughes, filmi 2016’da bitireceklerini düşünseler de ALUMINATION’ı hayata geçirme süreci ortalama yedi yıllık bir süreye yayıldı.

Bricker: “Airstream dünyasına bir pasaport görevi görecek bir film yapmak istedik. Airstream dünyasının arazisini haritalamak ve ardından bunu 80 dakikaya indirgemek oldukça destansı bir yolculuktu. Çekimlerimizi 16 eyalette gerçekleştirdik, yüzlerce insanla konuştuk ve tüm görüntülerimizi hem geçmişte hem de günümüzde Airstream’in ruhunu yansıttığını düşündüğümüz tekil bir hikâyede bir araya getirmek için yıllarca uğraştık.”

Eski Airstream Arşivcisi ve Tarihçisi Samantha Martin’den Airstream’in yakın zamanda dijital arşiv görüntü miktarını üç katına çıkardığını öğrenen Bricker, bu arşivde daha önce görmediği yeni görüntüleri keşfetti.

Arşiv görüntülerinden Wally Byam ve kuzeni Helen Byam Schwamborn’un yıllar önce yarattığı ruhun, bugün hala Airstream tarafından devam ettirildiğinin açıkça ortaya çıktığını belirten Bricker filmi şöyle anlatıyor: “Bunu anladığımızda ve bu fikri destekleyecek görüntülere sahip olduğumuzda, tarihi olanla çağdaş olanı ilgi çekici bir anlatıda bir araya getirerek filmin tüm gidişatını değiştirdik.”

Tüm bu çabaların nihayetinde Bricker, Wally Byam’ın dehasının etkileyici bir portresini sergileyen; Airstream rüyasını 90 yılı aşkın bir süredir canlı tutan topluluğun aidiyetini ve özgür ruhunu yansıtan bir eser ortaya çıkardı. Filmin dünya prömiyeri Eylül 2021’de Detroit’te düzenlenen belgesel odaklı Freep Film Festivali’nde yapıldı.

Helen Byam Schwamborn

Bricker, yıllar süren kurgu, çekim, revizyon ve gösterim aşamalarından sonra ALUMINATION’ı dünyaya sunmanın gerçeküstü bir deneyim olduğunu itiraf ediyor.

Bu projenin hayatının mücadelesi olduğunu vurgulayan Bricker: “Wally Byam’ı inceleyerek öğrendiğim pek çok şey arasında bir şey, durum ne olursa olsun “işleri daha iyi hale getirme” taahhüdünün ileriye doğru hareket için gerçekten sağlam bir bakış açısı olduğudur. Wally Byam ve Airstream’in mesajının bir ilham ve neşe kaynağı olduğuna inanıyor ve ALUMINATION adını verdiğimiz bu yolculuğa çıkanların da aynı şeyi bulmasını umuyoruz.”

Linke tıklayarak yıllara yayılan bu emeğin çıktısı belgesel filmi satın alabilir ya da kiralayabilirsiniz.